Każda rozmowa jest okazją do pielęgnowania prawdziwych, ludzkich więzi – czy to poprzez pielęgnowanie istniejących relacji, czy tworzenie nowych – a prowadzenie znaczących rozmów może pomóc nam przetworzyć i wyciągnąć wnioski z naszych indywidualnych doświadczeń.
Ale nadal może być trudno wyjść poza standardowe „Jak się masz?”. Często pytanie „Jak się masz?” może wydawać się przytłaczające. Mówimy więc: „Dobrze!” lub „Trzymam się”, ponieważ to, jak naprawdę się czujemy, wydaje nam się zbyt trudne do rozpakowania lub zbyt ciężkie, by dzielić się tym z kimś innym.
Może to być jeszcze trudniejsze, gdy osoba, z którą rozmawiamy, ma odmienne zdanie na temat kwestii społecznych i politycznych, które dzieją się wokół nas. Często zdarza się, że rozmawiamy ze sobą, przeciwko sobie lub nad sobą, a nie ze sobą. W takich momentach tracimy szansę na naukę od ludzi, którzy kwestionują nasze założenia; rozmowy, które zachęcają nas do refleksji nad naszymi dotychczasowymi poglądami, tworzenia nowych pomysłów i postępu umysłowego. Dlaczego więc tak trudno nam prowadzić rozmowy, które sprawiają, że czujemy się bardziej połączeni, spełnieni i ostatecznie szczęśliwsi?
Pomocne jest myślenie o rozmowach jak o mikrokosmosie związku. Trzeba dać i wziąć w sensie, że obie strony uczą się i uczą, mówią i słuchają. I tak jak w związku, dobra rozmowa tworzy środowisko, w którym obie osoby czują się szanowane i bezpieczne w wyrażaniu swoich myśli. To zaufanie ustanawia silny fundament dla rozmowy, aby zbudować wokół. Dobrą wiadomością jest to, że większość ludzi chce nawiązać kontakt na głębszym poziomie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to osiągnąć.
1. Zacznij od ciekawości
Czy to z przyjaciółmi, rodziną, randką na Bumble, czy kierowcą Ubera, każda rozmowa jest zaproszeniem do nauczenia się czegoś. Ciekawość utrzymuje nas w zaangażowaniu w rozmowę. Nie tylko to, ale uczymy się szybciej i zapamiętujemy więcej, gdy faktycznie chcemy się tego nauczyć. Jest całkiem prawdopodobne, że osoba, z którą rozmawiasz, wie coś, czego ty nie wiesz, niezależnie od tego, czy chodzi o doświadczenie, które masz, miejsce, które zawsze chciałeś odwiedzić, czy coś, co widział w wiadomościach. Więc jeśli czegoś nie wiesz, zapytaj. Jeśli ktoś wspomina o czymś, o czym chcesz się dowiedzieć więcej, pytaj. Jeśli ktoś ma inne zdanie niż Ty, zadawaj pytania, które pomogą Ci dowiedzieć się dlaczego. Ciekawość popycha rozmowę poza powierzchowny small talk i pomaga nam poczuć się bliżej osoby, z którą rozmawiamy.
2. Unikaj pytań samospełniających się
Mamy tendencję do zadawania pytań, które przenoszą nasze własne oczekiwania i uprzedzenia na innych. Kiedy pytamy: „Czy to cię zdenerwowało?” lub „Czy byłeś szczęśliwy?”, prawdopodobnie otrzymamy odpowiedź „tak” lub „nie”. Zamiast tego, pytanie „Jak się czułeś?” zachęca drugą osobę do kierowania rozmową bez osądzania i do odpowiadania bez obawy o krytykę.
Sformułowanie pytań w sposób bardziej otwarty zachęca również drugą osobę do głębszego przetworzenia tego, czego doświadcza i jak się czuje. Możesz oczekiwać, że w ten sposób otrzymasz bardziej złożone, zaskakujące i pouczające odpowiedzi, co pomoże ci lepiej zrozumieć i może pomóc rozmowie sięgnąć głębiej niż „tak” lub „nie”.
3. Odpuść
Nie każda myśl, która dryfuje w twojej głowie, potrzebuje mikrofonu. Czasami lepiej jest pozwolić myślom przejść bez wypowiadania ich na głos. Nie przestawaj słuchać do lub przerwać drugiej osobie, ponieważ chcesz się upewnić, że nie zapomnisz podzielić się mądrym komentarzem lub historią. Upewnij się, że pozwalasz drugiej osobie w pełni skończyć mówić – a jeśli to, co chciałeś powiedzieć, nie jest już istotne lub nie przyczynia się do popchnięcia rozmowy dalej, to odpuść.
4. Ćwicz empatię
Empatia to zdolność odłożenia na bok własnych uprzedzeń i zrozumienia uczuć innej osoby w oparciu o jej własne, unikalne doświadczenia, perspektywę i sposób myślenia. W celu empatii ważne jest, aby przyznać, że wszyscy jesteśmy stronniczy i że aktywna praca nad utrzymaniem tego w ryzach jest zobowiązaniem na całe życie. Słuchając z empatią, podejmujesz aktywną decyzję, aby zrozumieć czyjeś opinie i wartości bez krytyki. Nie oznacza to, że musisz się zgadzać z tym, co mówią, ale szanujesz ich prawo do wyrażenia tego i bycia wysłuchanym.
5. Pamiętaj: Ich zmagania nie są twoimi własnymi
Jeśli ktoś mówi o zmaganiach z pracą, rodziną, związkiem lub czymkolwiek innym, nie wykorzystuj tego jako okazji do rozmowy o byłym, z którym zerwałeś pięć lat temu. Choć może się wydawać, że pocieszasz kogoś, dzieląc się własną, częściowo związaną z tym historią, może to sprawić, że ludzie poczują się pominięci i jakbyś sprawił, że ich problemy dotyczą ciebie. Twoje doświadczenie nie jest takie samo – nie chodzi o ciebie.
Jeśli masz zwyczaj wkraczać z własną historią, następnym razem podejmij świadomy wysiłek, aby pozostać cicho, aż druga osoba skończy mówić i poświęć ten czas na prawdziwe słuchanie. Jeśli w tym momencie nadal czujesz, że możesz rzucić trochę wglądu na ich doświadczenie, daj im znać, że przeszedłeś przez coś podobnego i pozostaw im decyzję, czy chcą usłyszeć twoją historię.
6. Bądź szczery
Mówienie swojej prawdy może być trudne, gdy druga osoba ma inne wartości i opinie. Jednak możliwość wyrażenia swoich autentycznych opinii i, z kolei, ich zakwestionowania jest miejscem, w którym wiele nauki i wzrostu dzieje się w głębszej rozmowie. Aby mówić szczerze i z szacunkiem, warto pamiętać o kilku rzeczach:
- Daj ludziom znać, że słyszysz i rozumiesz ich punkt widzenia, pomaga im zapewnić, że pochodzisz z miejsca szczerości i szacunku.
- Nie wchodź na mydło. Mów do ludzi bezpośrednio, a nie do nich. Dobra rozmowa zaczyna się i kończy na tym samym poziomie. Jedna opinia nie jest lepsza od drugiej, a celem jest wspólny rozwój i nauka.
- Mów spokojnie i celowo. Zadaj sobie pytanie, co chcesz powiedzieć i jaki jest najlepszy sposób, aby to przekazać. Jeśli musisz się nad tym chwilę zastanowić, zrób pauzę. Cisza podczas rozmowy daje przestrzeń do zastanowienia się nad tym, co zostało powiedziane, a poświęcenie czasu na bycie autentycznym przynosi korzyści wszystkim uczestnikom rozmowy. Ludzie chcą poznać prawdziwego Ciebie, aby móc pokazać Ci również swoje prawdziwe ja.
7. Bądź obecny
Łatwo jest pozwolić naszym umysłom wędrować podczas rozmowy, czy to myśląc o milionie rzeczy na liście rzeczy do zrobienia, czy też o tym snarky emailu, który wysłał twój szef. Jeśli jednak twój umysł jest gdzie indziej, nie będziesz w pełni zwracać uwagi na rozmowę. Pamiętaj, że czas drugiej osoby jest równie cenny jak Twój, więc poświęć jej całą swoją uwagę. Oznacza to coś więcej niż tylko schowanie telefonu i utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Aby naprawdę słuchać
to praktyka
uważności:
- Nie martw się o to, co powiesz w następnej kolejności. Jeśli czekasz, aż druga osoba przestanie mówić, abyś mógł powiedzieć to, co myślisz, nie zwracasz uwagi. Zamiast tego skup się na tym, co próbuje ci przekazać i skąd pochodzi.
- Mniej reaguj, a więcej zastanawiaj się. To naturalne, że mamy reakcje na kolana na rzeczy, które ludzie mówią. Jednak aby w pełni zrozumieć, co ktoś mówi, musimy dać mu szansę na wyjaśnienie – a czasem także na rozgryzienie – jego myśli. Zanim więc wyciągniesz wnioski, zastanów się, dlaczego i w jaki sposób ta osoba doszła do ukształtowania swoich wartości i opinii. A jeśli nie wiesz, zadawaj pytania, które pomogą Ci zrozumieć.
Rozmowy mają moc przypominania nam, że jesteśmy widziani, słyszani i doceniani. Sposób, w jaki słuchamy i rozmawiamy ze sobą, może wpływać na to, jak idziemy do przodu zarówno jako jednostki, jak i społeczność. A kiedy jesteśmy obecni i pokazujemy się dla siebie nawzajem, rozmowy będą tym, co nas łączy.
Jak utrzymać przyjaźń, gdy jesteś na różnych etapach życia