Co to jest Parentyfikacja? To odwrócenie ról między rodzicami a dziećmi może być toksyczne

W funkcjonalnych i zdrowych rodzinach rodzice i dzieci mają jasno określone role – rodzic opiekuje się dzieckiem, podczas gdy ono rośnie i rozwija się. Jednak w niektórych rodzinach role te są odwrócone, a zjawisko to znane jest jako parentyfikacja.

„Parentyfikacja jest wtedy, gdy dziecko musi spełniać role i obowiązki rodzica. Może to nastąpić, ponieważ rodzic poprosił dziecko o przyjęcie tej roli lub ponieważ dziecko zauważa, że nikt inny nie wypełnia tej roli”, Dr Cara Goodwin, PhD, licencjonowany psycholog kliniczny, mówi SheKnows. „Parentyfikacja może obejmować bycie odpowiedzialnym za zadania domowe, takie jak sprzątanie lub gotowanie, opieka nad młodszym rodzeństwem lub służenie jako emocjonalne wsparcie dla swoich rodziców”.

Według Goodwina ta dynamika rodzinna staje się problematyczna, gdy dziecko jest proszone o wykonanie zadań lub zapewnienie wsparcia, które jest nieodpowiednie dla ich poziomu rozwoju i gdy potrzeby rodziców konsekwentnie pojawiają się przed potrzebami dziecka. „W tych okolicznościach parentyfikacja może być uznana za zaniedbanie dziecka”.

Co powoduje parentyfikację?

Parentyfikacja może wystąpić z wielu powodów, mówi Goodwin, w tym własne tło rodzinne rodzica lub problemy z przywiązaniem, które mogą powodować, że nieświadomie postrzegają swoje dzieci jako figury rodzicielskie.

„Na przykład, rodzic może doświadczyć nadużycia lub zaniedbania sam jako dziecko. Tego typu historia może prowadzić rodziców do posiadania określonych poznań i postaw (takich jak przekonanie, że ich dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie z rolą), które następnie prowadzą ich do parentyfikacji dziecka.”

Parentyfikacja może również wystąpić, gdy rodzic doświadcza problemów związanych z używaniem i nadużywaniem substancji lub zmaga się ze zdrowiem psychicznym, ponieważ te problemy mogą uniemożliwić rodzicom skuteczne wypełnianie ich obowiązków jako rodziców. NEW YORK, NEW YORK - FEBRUARY 12: Nicki Minaj attends the Marc Jacobs Fall 2020 runway show during New York Fashion Week on February 12, 2020 in New York City. Related story Nicki Minaj Says Anxiety Was a Surprising Part of Motherhood: 'I Think Moms Feel Like They Have To Be Perfect’

Rodzaje parentyfikacji

Jakie są przykłady parentyfikacji?

Poniżej Goodwin przedstawia przykłady parentyfikacji.

  1. Kiedy dziecko martwi się, że jego rodzic wypił zbyt wiele napojów alkoholowych, może czuć się odpowiedzialne za odcięcie rodzica od kolejnego drinka.
  2. Kiedy rodzic nie jest obecny, aby opiekować się dzieckiem, dziecko musi zadbać o siebie i/lub o gospodarstwo domowe, w tym sprzątanie, robienie kolacji i kładzenie się spać.
  3. Kiedy dziecko jest odpowiedzialne za noszenie młodszego rodzeństwa i/lub pomoc w odrabianiu lekcji.
  4. Kiedy rodzic prosi dziecko o radę, pocieszenie lub podjęcie ważnych decyzji dla gospodarstwa domowego.
  5. Kiedy rodzic dzieli się z dzieckiem nieodpowiednimi informacjami na temat romantycznego związku lub swoich relacji z drugim rodzicem dziecka.

Co to jest parentyfikacja emocjonalna?

„Emocjonalne parentyfikowanie jest wtedy, gdy dziecko czuje się odpowiedzialne za pomoc w regulacji emocji rodzica i udzielanie mu rad i wskazówek” – mówi Goodwin. Przykłady obejmują:

  1. Kiedy dziecko musi pomóc rodzicowi w zarządzaniu objawami lęku i depresji.
  2. Kiedy dwoje rodziców się kłóci i dziecko musi pośredniczyć w rozmowie.
  3. Kiedy rodzic wchodzi w nawyk rozmawiania z dzieckiem o stresach finansowych.
  4. Gdy rodzic prosi dziecko o radę w sprawie związku.
  5. Kiedy rodzic obciąża dziecko problemami, z którymi boryka się we własnym życiu.

Co to jest parentyfikacja instrumentalna?

„Instrumentalna parentyfikacja jest wtedy, gdy dziecko wykonuje fizyczne zadania, które są związane z rolą i obowiązkami rodzica” – wyjaśnia Goodwin.

  1. Kiedy dziecko jest odpowiedzialne za kładzenie młodszego rodzeństwa i siebie do łóżka.
  2. Kiedy dziecko musi przypominać rodzicowi o ważnych spotkaniach lub datach.
  3. Kiedy rodzic każe małemu dziecku przygotować obiad dla całej rodziny.
  4. Kiedy rodzic pozwala dziecku na samodzielne ustalanie limitów czasu spędzanego na ekranie.

Jak parentyfikacja wpływa na relacje?

Chociaż parentyfikacja nie zawsze wymaga leczenia lub terapii, Goodwin mówi, że badania stwierdzają, że parentyfikacja może wpływać na osobowość dziecka, przyszłe relacje i rozwój społeczno-emocjonalny.

„Parentyfikowane dzieci są bardziej prawdopodobne, aby wykazać nadużywanie substancji, poważne choroby psychiczne i upośledzone relacje i umiejętności rodzicielskie jako dorośli. Mogą również przejść do posiadania tych samych dysfunkcyjnych relacji z własnymi dziećmi.”

Jeśli doświadczasz jakiejś nierozwiązanej traumy lub problemów z parentyfikacji w dzieciństwie, Goodwin zaleca szukanie pomocy u licencjonowanego specjalisty od zdrowia psychicznego, aby zrozumieć wpływy parentyfikacji, a także zapobiec powtarzaniu tej samej dynamiki z własnymi dziećmi.

Zanim pójdziesz, sprawdź aplikacje zdrowia psychicznego przysięgamy na trochę TLC:

The-Best-Most-Affordable-Mental-Health-Apps-embed-